Іпохондрія, або чому я постійно здаю аналізи
Розлад тривоги через турботу за здоров’я: що це таке, як проявляється та де шукати допомоги.
Вас турбує постійне занепокоєння про можливе серйозне захворювання? Це змушує постійно перевіряти симптоми в інтернеті та записуватися до лікарів? Так може проявлятися іпохондрія, або розлад тривоги за здоров’я.
Іпохондрія — це не просто турбота про своє самопочуття. Це нав’язливе, ірраціональне занепокоєння та/або неправильна інтерпретація незначних відчуттів у тілі як симптомів серйозного захворювання. Важливо вчасно розпізнати іпохондрію та звернутися по допомогу, оскільки такий стан може суттєво знижувати якість життя.
Що таке іпохондрія?
Іпохондрія, або розлад тривоги за здоров’я, — це надмірне занепокоєння людини щодо можливих серйозних фізичних чи ментальних захворювань. Люди з іпохондрією відчувають постійне занепокоєння за своє здоров’я попри результати медичних оглядів чи лабораторних досліджень.
Не всі хвилювання про стан здоров’я є іпохондрією. Наприклад, під час пандемії COVID-19 страх заразитися коронавірусом був нормальною реакцією, завдяки якій люди дотримувалися правил безпеки. Однак при іпохондрії занепокоєння та надмірна пильність за свій стан не зникають навіть тоді, коли об’єктивних причин для хвилювання немає.
Під час виникнення будь-якого незрозумілого відчуття в тілі чи думки про можливе захворювання люди з іпохондрією, як правило, звертаються по медичну допомогу. Вони просять направлення на лабораторні аналізи та сумніваються в професійності лікарів, які не виявили жодного відхилення.
Однак така надмірна пильність щодо здоров’я може негативно впливати на стосунки з близькими та погіршувати продуктивність. Якщо людина постійно проходить медичні обстеження, це також може мати суттєвий вплив на її фінансову ситуацію.
Причини іпохондрії
Причини виникнення іпохондрії до кінця не вивчені. Вчені вважають, що це хронічний рецидивний розлад, який зазвичай розвивається в юності або в ранньому зрілому віці. У дітей іпохондрію встановлюють рідко.